El temporal “Glòria”

Com ja sabeu, aquesta setmana hem patit un temporal devastador que s’ha menjat bona part de tot el  territori , amb pèrdues ecològiques i patrimonials d’un valor incalculable. A la nostra escola hem patit molèsties més o menys empipadores, i hem hagut de suspendre patis i sortides, però d’altres llocs han patit de valent…i molt. És el cas del Delta de l’Ebre, on arrossaires com “Ecocastells” o “Riet Vell” – que ens porten l’arròs blanc i l’integral a la nostra escola – han perdut collites senceres i encara no saben si han perdut definitivament el territori i el seu model de subsistència; o és el cas de l’Oriol del “tros de l’Uri” de Malgrat, que ha vist com els  camps on planta les  escaroles, fonolls, alberginies i coliraves que ens porta cada setmana han desaparegut arrossegats per l’aigua i el fang , o la gent de l’horta del Pla de Munt a Palafolls que tenen els hivernacles inundats i han perdut totes les pastanagues que han plantat perquè menjadors com el de la nostra escola gaudim dels seus productes fets amb tant d’amor i amb tant respecte pel territori. Estem tristes, molt tristes i preocupades perquè no ens paren d’arribar imatges que ens colpeixen. No sabem encara quins efectes tindrà tot això a curt i a llarg termini, però ja hem avisat la comissió del migdia que segurament hi haurà incidències amb productes com verdures, fruites, arròs i fruits secs. Us anirem informant a mida que ho anem concretant amb els pagesos.
També us volem explicar que s’està preparant una recaptació de fons que aniran destinats a les pageses i pagesos i arrossaires amb els que treballem des de la central de compres “Biogrup” i que planifiquen les seves collites per a menjadors escolars com el nostre. Us avisarem per si voleu participar quan estigui en marxa.
IMG-20200122-WA0001

Deixa un comentari

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

Esteu comentant fent servir el compte WordPress.com. Log Out /  Canvia )

Google photo

Esteu comentant fent servir el compte Google. Log Out /  Canvia )

Twitter picture

Esteu comentant fent servir el compte Twitter. Log Out /  Canvia )

Facebook photo

Esteu comentant fent servir el compte Facebook. Log Out /  Canvia )

S'està connectant a %s